שיפוץ חדר רחצה – כל מה שחשוב לדעת

חדר הרחצה חשוף לבלאי, לרטיבות, לעובש ולפגמים נוספים, ולכן שיפוץ שלו שכיח ומקובל מאוד. גם הגידול בשוק הדירות להשכרה וההכרה בחשיבות העיצוב והנוחות הכללית שלנו, מהווים סיבות נוספות לפופולריות של שיפוץ שכזה.שיפוץ חדר רחצה יכול להיות אסתטי בלבד ולכלול החלפת אריחים, צביעה וחידוש של כלים סניטריים, ועל אף שהעבודה בו פשוטה וזולה יחסית, הוא יעשה הבדל עצום בין חדר הרחצה שלפני לזה של אחרי, עד כדי כך שתרגישו שקיבלתם חדר מודרני וחדש לגמרי; מאידך, השיפוץ יכול להיות גם מורכב יותר, ומלבד האסתטיקה, לכלול גם עבודות אינסטלציה וארגון מחדש, ולרוב גם, מוצלח יותר של החדר.
במקרה כזה, קחו בחשבון כי מלבד עלות העבודה עצמה, יש לכלול בתקציב גם כלים סניטריים שונים, כגון ברזים, אסלות ואמבטיה או מקלחון, שלעיתים גוררים עימם שינויים בנקודות האינסטלציה והחשמל. כל אלה כמובן נושאים עימם עלויות שיכולות להסתכם בסכומים נכבדים. ואם בנוסף לכל אלה, תרצו גם לאבזר את חדר הרחצה החדש שלכם בפריטים מעוצבים שישפרו את איכות חייכם, כמו מתלים למגבות וסט לכלי רחצה, העלות תגדל אף יותר.
 
הבסיס להצלחה - הכנה ותכנון מוקדמים
שיפוץ כולל מחייב תכנון קפדני של חדר הרחצה ומצריך ארגון ומיקום של האסלות והכיורים, באופן כזה שגם יהיה מספיק מקום וגם נוח ונגיש להגיע לכל אזור בחדר ללא הפרעה. רצוי גם לבדוק האם כדאי להחליף בהזדמנות זו את כל הצנרת. אם מדובר בבית ותיק, מומלץ על אחת כמה וכמה לבצע בדיקה כזו. בהתאם להחלטה על היקף השיפוץ, יוכנו תשתיות האינסטלציה, הסניטציה והתאורה.
כחלק מהתכנון, ניתן לעשות הבחנה בין בחירות שאתם יכולים לקחת באופן עצמאי, בדרך כלל מדובר בעניינים עיצוביים, בהם מעורב הטעם האישי שלכם והתקציב שאתם מקצים לנושא; לעומת בחירות שהן במובהק מקצועיות ולא תוכלו להחליט עליהן בעצמכם. כאלה שעל מנת למנוע נזקים עתידיים, דורשות קביעה של איש מקצוע מנוסה. לכן חשוב שתבחרו איש מקצוע אמין, שקיבלתם עליו המלצות ושאתם יכולים לסמוך עליו שיעשה את עבודתו נאמנה ולשביעות רצונכם, אחרי הכל מדובר באחד החדרים החשובים ביותר בבית.


 
ונתחיל בצנרת - איזה סוג לבחור?
הצנרת היא אחד הרכיבים המשמעותיים ביותר בבית וחלק בלתי נפרד מכל מבנה מגורים. בלעדיה הבית, וגם אתם, לא תוכלו לתפקד כשורה. לכן, חשוב מאוד שהיא תהיה איכותית ושתותקן במקצועיות וללא פשרות.
בשוק יש כיום מגוון סוגי צנרות וכמובן שהבחירה באחת מהן צריכה להיעשות לאחר מחשבה רבה ובהתייעצות עם אינסטלטור מומחה, אך על מנת שתבינו קצת יותר, נציג לכם בקצרה את שני סוגי הצנרת השכיחים ביותר:
  • צנרת בעלת שלוש שכבות בידוד, העשויה פלסטיק מסוג פוליאתילן ומעטפת אלומיניום פנימית שמחבר ביניהן דבק מיוחד המעניק לשכבות איתנות רבה. צנרת זו נהנית הן מיתרונותיו של הפלסטיק והן מיתרונות המתכת, וכל אלה הופכים אותה לחזקה ועמידה בטווח טמפרטורות רחב ולכן גם מותאמת להולכת מים חמים. אורך חייה של צנרת רב שכבתית יכול להגיע ל-40 שנים והיא נחשבת טובה ביותר.
  • צנרת פקס– צנרת פלסטיק מודולרית המורכבת מצינור המושחל לתוך שרוול שמתחבר למרכזיית מים. צנרת זו פרקטית ביותר, כיוון שבמקרה של פיצוץ, ניתן לשלוף את הצינור הפגום ולהחליפו בצינור חדש.
 
ומה לגבי אסלה?
שלושה סוגי אסלות עיקריים נפוצים כיום – אסלת P רגילה, אסלת מונובלוק ואסלה תלויה / סמויה, והם באים במגוון צבעים וחומרי גלם, דבר המצביע על כך שכיום האסלה איננה רק כלי סניטרי חשוב, אלא הפכה להיות גם פריט עיצובי משמעותי בכל חדר רחצה. הבה נעמוד על ההבדלים, היתרונות והחסרונות של כל סוג:
  • אסלת P – אסלת רגל מחרס שמתחברת לרצפה ואליה מחובר מיכל הדחה מפלסטיק. אסלה זו בדרך כלל זולה יותר משני סוגי האסלות האחרים. חסרונה הגדול הוא בחוסר הנוחות הכרוך בניקיונה.
  • אסלה תלויה / סמויה – אסלה שמנגנון ההדחה שלה מוטמן בקיר והאסלה עצמה מרחפת מעל הרצפה. זוהי האסלה היקרה מבין השלושה, כיוון שהתקנה שלה מצריכה הקצאת מקום בקיר, לעיתים באמצעות חציבה בקיר הקיים או עיבוי שלו. יתרונותיה הגדולים מתבטאים בנראות המהודרת שלה ובנוחות הניקיון מתחתיה.
  • אסלת מונובלוק – אסלה העשויה יחידת חרס אחת. היא יכולה להיות מונחת על הרצפה או תלויה על הקיר.
חשוב לוודא שלאסלה יש תו תקן של מכון התקנים ושהיא מותקנת בגובה של לפחות 25 ס"מ מהרצפה.
 
מקלחון או אמבטיה?
אם חדר הרחצה שלכם גדול מספיק ויכול להכיל אמבטיה, מדובר בהתלבטות רצינית. אמנם למקלחון יש את היתרונות שלו, בעיקר בנוחות השימוש ובעובדה שכיוון שאינו תופס הרבה מקום, נותר מרחב רב בחלל, אך אמבטיה מאפשרת רחצה ברובד אחר, והיא משדרת יוקרה.
שוק האמבטיות מגוון מאוד וניתן למצוא בו סוגים שונים, החל מאמבטיות free standing שעומדות על רגלי נירוסטה או אלומיניום, אמבטיות שקועות ברצפה או במשטח שעומד על רצפה, כגון במת עץ, או אמבטיות מלבניות פינתיות סטנדרטיות, שמקובעות לרצפה. כך או כך, האמבטיה היא פריט עיצובי שמגיע בשלל צבעים וחומרי גלם והיא תלוית טעם ותקציב.


 
ועכשיו... כיורים
גם בתחום זה ישנם שלושה סוגים עיקריים: כיור שקוע, כזה שחלקו העליון מותקן בגובה השיש או השידה. זהו הכיור הקלאסי והנפוץ ביותר; כיור חצי שקוע, שחלק ממנו נמצא בתוך השידה וחלק בולט ממנה; וכיור מונח, שכשמו כן הוא, מונח כולו על השידה והוא בולט בדרך כלל בשל עיצובו המרהיב.
התקנת הכיור תלויה מאוד בתשתית שבחדר הרחצה, כשיש להתייחס במיוחד למיקום הצנרת. הבחירה בסוג כיור היא לגמרי העדפה אישית שלכם, אין באמת הבדלים בין הכיורים וטווח המחירים שלהם שווה לכל כיס, אך חשוב לזכור להתאים את גובה השידה לכיור שתבחרו, כך שאם תחליטו על כיור מונח, שימו לב שהגישה אליו והתפעול שלו נוח לכולם, כולל לילדים.
 
בחירת ברזים לכיור ולאמבטיה
ברזים לכיור נחלקים לשני סוגים מרכזיים: ברז פרח עומד, גבוה או נמוך, היוצא מהכיור או משידת הכיור; וברז קיר, שבסיסו מותקן בקיר והוא בדרך כלל יקר יותר מברז הפרח. גם כאן הבחירה היא עניין של טעם ותקציב, אך אולי כדאי גם לקחת בחשבון שיקולים נוספים כמו פונקציונליות, בטיחות ואיכות.

תחום הברזים לאמבטיה או למקלחון מתפתח תדיר וניתן למצוא היום כל מיני גאדג'טים נוחים המשולבים בהם, כאלה עם חיישנים או תאורה לדוגמא. יחד עם זאת, הברז הפופולרי היום לאמבטיה הוא זה עם השם המוזר "אינטרפוץ". מדובר בברז המגיע בעיצובים שונים, שהמנגנון שלו מוטמן בקיר, והוא כולל ידית גלויה עם מנגנון ויסות בין מים קרים לחמים. גם האינטרפוץ נחלק לשני סוגים עיקריים: אינטרפוץ 3 שהוא בעל שלושה פתחים (כניסת מים חמים, כניסת מים קרים ויציאה לראש מקלחת) ואינטרפוץ 4, שבנוסף לשלושת הפתחים שצוינו, מכיל גם יציאה רביעית לברז דלי.
מלבד האינטרפוץ ישנם גם ברזים פשוטים יותר לאמבטיה או למקלחון. לרוב מדובר במזלף ידני (טוש או טלפון בשפה המקובלת), שיכול להיות חלק ממוט תליה מתכוונן או קבוע, שוב, עניין של העדפה.
 
ולסיום סיומת, הפרזול
פרזול הוא שם כולל למוצרי המתכת בבית שהופכים את חיינו לנגישים, נוחים ויעילים יותר, ואנו משתמשים בהם כמעט בכל מקום. אביזרי הפרזול לחדר הרחצה, כוללים ווים למגבות, מחזיק לנייר הטואלט, מדפים קטנים, ידיות ועוד. אביזרי הפרזול בחדר זה חייבים להיות בעלי כושר עמידות גבוה ללחות ולמים, לכן רובם עשויים זכוכית, נירוסטה או אלומיניום שמבטיחים שלא יצברו חלודה.
אביזרי הפרזול בעלי אינספור סגנונות, צורות, גדלים ואלמנטים מיוחדים וקיימים ביניהם הבדלים באיכות ובטווח המחירים. בחרו אביזרים שיתאימו לתקציב ולשפה העיצובית של חדר הרחצה שלכם ומקמו אותם באופן נגיש ונוח.


 
לסיכום
כיוון שחדר הרחצה הוא חדר משמעותי, שאתם מבלים בו לא מעט ושהתנאים בו שונים משל חדרי הבית האחרים, אל תתפשרו על איכות, הן בבחירת איש המקצוע שישפץ עבורכם את החדר, והן לגבי החלק העיצובי והנראות שלו. זכרו להתאים את הכלים הסניטריים לגודל ולצורת החלל, החליטו מראש האם אתם מעוניינים יותר בעיצוב ופחות בפונקציונליות או להיפך ובהתאם לכך תכננו את החדר.
אנו בחברת  ש.א.ח.פ. הנדסה משווקים ומספקים מוצרים לתשתית ולבנייה. נשמח לייעץ ולתת לכם שירות בכל הנוגע לשיפוץ חדר הרחצה שלכם או כל שיפוץ אחר שתבקשו לעשות.המאמר באדיבות אתר טוב תודה המציג אינסטלטורים מומלצים והשוואת מחירי שירותי אינסטלציה שכיחים