ספרינקלרים – מה חשוב לדעת?


על פי תקנות המשרד לביטחון פנים והרשות הארצית לכבאות והצלה, על כל בעל נכס קיימת החובה והאחריות לקיום הוראות בטיחות אש והצלה ולהחזיק אמצעי כיבוי אש במצב תקין. מערכת הספרינקלרים נחשבת לאחת ממערכות כיבוי האש הנפוצות ביותר. המערכת הינה אוטומטית הפועלת ללא צורך בהתערבות אנושית ומיועדת לפעול באופן עצמאי, מיד עם גילוי של עליית טמפרטורה חדה, דבר המונע את התפשטות האש ואף יכול להוביל למיגור האש מלכתחילה.מערכת ספרינקלרים היא למעשה מערכת היכולה להציל חיי אנוש ולמנוע נזק לרכוש יקר ערך. מכיוון שהמערכת פועלת אוטומטית ומיועדת לשטחים מדויקים, היא מאפשרת התזת מים בלחץ בשטח מקומי, בעת דליקה או שריפה.

המערכת מורכבת משני מרכיבים:

1. מרכיב ראשון, צנרת מים הנמצאים בלחץ גבוה תמידי
2. מרכיב שני הוא המתז (ספרינקלר).  המופעל בעת מגע עם חום.

יתרון בולט נוסף במערכת המתזים הוא גלאי אשר מתריע באופן חשמלי למערכת גילוי האש ברגע שישנה זרימת מים וכך תחנות מקומיות של כיבוי אש מקבלות התרעה על ידי חייגן והודעה מוקלטת, במקרים בהם קיים מרכז בקרה מקומי לדוגמא: בניינים גדולים, ארגונים (בתי ספר, משרדים) הם מקבלים התרעה או מופעלת אזעקת אש המודיעה לאנשים להתפנות מן הבניין או האזור המסוכן. מערכות הספרינקלרים לעומת ציוד מורכב יותר לגילוי האש נחשבת לזולה יחסית אזי גם עסקים שהם מתחילים או קטנים יכולים להרשות לעצמם להתקין מערכת ספרינקלרים.חשיבות בחירת בעל מקצוע להתקנת ספריקלרים

בראש ובראשונה מבחינה חוקית התקנת הספרינקלרים מחייבת כל מבנה מעל 13 מטרים אך לעיתים מתקינים ספרינקלרים במקומות נמוכים יותר, מכיוון שמדובר באש העלולה לגרום לנזק אנושי וכידוע אש מתלקחת במהירות גבוהה וקשה להשתלט עליה ולכבותה בקלות. מערכת הספרינקלרים הינה מערכת מורכבת ומסועפת המותקנת במקומות מאוד רגישים לכן בעל המקצוע אשר מתקין מוכרח להיות מקצועי בתחום הבטיחות באופן כללי ובאש בפרט תוך תכנון יסודי של המקום. בדקו שיש לו תעודות והסמכות כנדרש.

בהתקנת מערכת ספרינקלרים צריך לקחת בחשבון לדוגמא: גובה מבנה, גודל חדרים, מספר הקומות ועוד. מעבר להסמכתו של בעל המקצוע, ישנה חשיבות רבה לניסיון שלו בהתקנת מערכות כיבוי אש במבנים שונים. כך יוכל לתכנן ולהתקין את המערכת המתאימה לצרכי הלקוח.

זכרו: ישנם מבנים בהם אין אנשים במשך רוב שעות היום, אך מסביב ישנה סביבה השוקקת חיים. התקנת ספרינקלרים חשובה גם במקומות כגון: חדרי שרתים המקררים את עצמם, חדרי תקשורת וכו'. מערכת כיבוי אש שלא הותקנה לפי החוקים והתקנים עלולה לסכן חיי אדם, יש לבחור ולעשות סקר שוק קפדני בבחירת ספק להתקנת מערכות ספרינקלרים.

חברת שאחפ הנדסה הינה היבואן הרשמי של ספרינקלרים תוצאת ארה"ב מחברת Reliable. מוזמנים ליצור קשר עם יועץ מערכות כיבוי אש בחברתנו להצעת מחיר .